Lars BarfoedBarfoed bliver partner i kommunikationsbureau
Lars Barfoeds nye titel er associeret partner i kommunikationsbureauet Communiqué. Det skriver Finans.dk.
Den tidligere konservative partiformand og minister Lars Barfoed, der ikke blev genvalgt ved folketingsvalget i juni, skal fra 1. oktober arbejde med at opbygge forretningsområdet public affairs i kommunikationsbureauet Communiqué.
Barfoed var bestyrelsesformand for forløberen for Communiqué i 2008, og havde skiftet Christiansborg ud med bureauet, hvis det ikke havde været for transportministerposten:
”Dengang overvejede jeg faktisk at stoppe i politik og gå den vej, fordi jeg kunne se, at der manglede en public affairs-afdeling. Så blev jeg tilbudt posten som transportminister, og så kom der ikke mere ud af det. Men det har ligget i baghovedet lige siden,” udtaler Barfoed til Finans.dk.
Barfoed har haft tre ministerposter i sin tid i Folketinget som justitsminister, transportminister og minister for familie- og forbrugeranliggender.
Før sin tid i Folketinget har han haft flere direktørstillinger i Finansrådet, Dansk Handel og Service, Butikshandelens Fællesråd samt Dansk Organisation af Detailkæder.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt



























