Om
Torsten Schack Pedersen
Christine Engel Christensen
Rasmus Dahlberg
Torsten Schack Pedersen
Christine Engel Christensen
Rasmus DahlbergBeredskabsministeren nedsætter nyt ekspertpanel: Skal sikre samspil mellem staten og kommuner

20. juni 2025 kl. 12.22
Beredskabsministeren har nedsat et ekspertpanel, der har til opgave at komme med input til sammenspillet mellem det statslige og de kommunale redningsberedskaber.
Det skriver Beredskabsministeriet på sin hjemmeside.
Medlemmer af ekspertpanelet:
- Jakob Vedsted Andersen, beredskabsdirektør, Hovedstadens Beredskab
- Rikke Sønderriis, beredskabsdirektør, Frederiksborg Brand & Redning
- Christine Engel Christensen, fungerende direktør i Beredskabsstyrelsen
- Henrik Skals, politiinspektør, Nordjyllands Politi
- Sascha Volmer Sørensen, forhenværende kommunaldirektør Gribskov Kommune
- Rasmus Dahlberg, lektor, Forsvarsakademiet
- Kristian Cederwall Lauta, forsker i katastrofeteori og katastroferet, Københavns Universitet
- Gunnar Wedell van der Leeden, afdelingschef for vejr og varsler i DMI
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt
Torben Gettermann75 årI dag
Fhv. ambassadør, Bagdad og Nigeria (2014-18)
Martin Hein55 årI dag
Pressechef, Transportministeriet, fhv. pressechef, Københavns Kommunes Ungdomsforvaltning, fhv. pressechef, Børne- og Socialministeriet
Carsten Nørgaard59 årI dag
Teknologidirektør, Cyberdivisionen, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud


































