Bramsen afviser påvirkning af Forsvarsakademiet
Har Trine Bramsen (S) i sine mere end to år som forsvarsminister holdt den fornødne armslængde til forskere og eksperter? Og har ministeren eller hendes ministerium været i kontakt med Forsvarsakademiet om en bestemt forsker fra akademiet og en række konkrete udtalelser?
Det ville Venstre gerne have svar på i et samråd i Folketingets forsvarsudvalg onsdag formiddag, efter en artikel i Weekendavisen i september.
Her fortalte flere unavngivne kilder hvordan ministeren i meget direkte vendinger havde udtrykt stor utilfredshed med lektor Peter Viggo Jakobsen og en række konkrete udtalelser fra Peter Viggo Jakobsen om Pakistans samarbejde med Taleban i forbindelse med evakueringen fra Kabul i august, da Taleban på rekordtid indtog den afghanske hovedstad.
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945

























