Bramsen bombarderet med samrådsspørgsmål

Forsvarsminister Trine Bramsen kan godt begynde at finde tid i kalenderen til at aflægge Folketingets Forsvarsudvalg besøg. Sandsynligvis mere end en gang.
Partier i begge sider af folketingssalen står nemlig i kø efter at få forsvarsministeren til at redegøre for regnskabsskandalen i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse. Således har både Dansk Folkeparti, Enhedslisten, SF og Venstre kaldt ministeren i samråd, efter at Altinget torsdag kunne afsløre massive problemer med at leve op til almindelige regnskabsregler i den styrelse, som med et budget på knap to milliarder kroner er ansvarlig for alle Forsvarets bygge- og anlægsprojekter samt driften af alle Forsvarets bygninger.
Aldrig set noget lignende
Rigsrevisionen offentliggjorde fredag en beretning om sagen, som fik statsrevisorerne til at udtale deres allerstærkeste kritik.




























