Godt et år efter at hun blev formand for Cavlingkomitéen, har Ida Ebbensgaard valgt at trække sig.
Det skriver Journalisten.
Ebbensgaard er netop blevet ansat som udlandsredaktør i Berlingske, men det var af private årsager, at hun i sidste ende følte sig nødsaget til at trække sig:
"Da min mor så døde uventet hurtigt af kræft, og jeg står over for at starte på et nyt, stort job, har jeg prioriteret mine kræfter benhårdt", skriver Ebbensgaard til Journalisten.
Formand for Dansk Journalistforbund Lars Werge, hvis hovedbestyrelse vælger Cavlingkomitéens medlemmer, siger ifølge Journalisten, at man nu må finde ud af, hvorvidt det er nødvendigt at udskyde den kommende uddeling af Cavlingprisen.
Det vil ifølge Lars Werge være op til komitéens resterende fire medlemmer at beslutte.
Cavlingprisen betragtes af mange som Danmarks fornemste journalistpris og skal efter planen uddeles næste gang d. 5. januar 2018.
Ida Ebbensgaard er uddannet i journalistik fra SDU i 2002 og færdiggjorde en kandidat i journalistik og globalisering i 2007, også fra SDU. Hun har været tilknyttet DR siden 2010 og fungerede før da som pressechef i både Miljøministeriet og Klima- og Energiministeriet.
Ebbensgaard starter d. 15. november som udlandsredaktør hos Berlingske.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945



























