I april starter Magnus Ulveman som mediechef i Dansk Erhverv og stopper dermed som Kontorchef for Policy- og Ministersekretariatet hos Fødevareministeriet.
Det skriver han i et LinkedIn-opslag.
”Jeg glæder mig til at komme et skridt tættere på dansk erhvervsliv og de 18.000 medlemsvirksomheder og flere end 100 brancheforeninger, som Dansk Erhverv kæmper for. Danmark skal være verdens bedste land at drive virksomhed i, og den mission ser jeg frem til at bidrage til,” skriver Magnus Ulveman i opslaget.
Magnus Ulveman er uddannet journalist og kan trække på sin erfaring som blandt andet presserådgiver for Venstre, pressechef i Sundheds- og Ældreministeriet og senest sin stilling som Kontorchef for Policy- og Ministersekretariatet i Fødevareministeriet.
”Det er samtidig et vemodigt farvel til Fødevareministeriet. Stort tak til gode nuværende og tidligere kollegaer og ministre, der har gjort mine knap to år som kontorchef spændende og lærerige,” tilføjer han.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager



















