Danske politikere afviser i stor stil borgere med handicap, når de uddeler statsborgerskab

28. februar 2023 kl. 05.00
Kun cirka hver tiende person med et handicap slap igennem nåleøjet til at få tildelt en dispensation til dansk statsborgerskab.
I 2022 fik fire ud af de 39 ansøgere, der søgte om dispensation med henvisning til en "langvarig funktionsnedsættelse", nemlig statsborgerskab af et flertal af medlemmerne i Folketingets Indfødsretsudvalg, som egenhændigt bestemmer i den slags sager.
Det viser nye tal fra Udlændinge- og Integrationsministeriet, og det ligger godt i tråd med de senere års niveau.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?





































