
Derfor mener statsministeren, at hun ikke har det fulde ansvar for mink-beslutningen

Det var en usædvanlig dag i minkkommissionen, da Mette Frederiksen skulle afhøres i torsdags i sidste uge.
Flere demonstranter var mødt frem og tiltrak sig nærmest mere opmærksomhed, end hvad Mette Frederiksen gjorde inde fra vidneskranken i kommissionen.
Men det som statsministeren så rent faktisk sagde var, at hun ikke påtager sig det fulde ansvar for beslutningen om at minkene blev aflivet uden lovhjemmel, at det interne regeringsmøde, det såkaldte K-udvalgsmøde, slet ikke formelt kan træffe beslutninger om noget, men at det i stedet er fagministrenes ansvar, hvad der bliver truffet på deres områder.
Altingets forsideredaktør, Kristine Korsgaard, var også på plads i kommissionen og giver i denne udgave af Altinget Ajour et indblik i en særlig dag.

Artiklen var skrevet af
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?





































