”Der er ikke noget galt med lokalpolitikere, men...”

Det er en gammeldags opfattelse, at strategi kun er noget, man har adgang til på de bonede gulve.
Kurt Klaudi Klausen
Professor i statskundskab ved Syddansk Universitet
'Strategisk ledelse i det offentlige' udkommer 10. september på forlaget Gyldendal Forlag.
Forfatter: Kurt Klaudi Klausen
Omfang: 365 sider
Professor i offentlig ledelse ved Institut for Statskundskab og Offentlig Ledelse ved Syddansk Universitet.
Ansvarlig for den 'fleksible masteruddannelse i offentlig ledelse' ved Syddansk Universitet.
Udvalgte tidligere bøger:
- Den danske kommunekonstruktion: Kommunedannelse med og efter strukturreformen. Professionalisering, organisering og performance (2012).
- Den danske regionskonstruktion: Spillet om Region Midtjyllands dannelse og konsolidering (2009).
- Institutionsledelse: Ledere, mellemledere og sjakbajser i det offentlige (2006).
- Skulle det være noget særligt? Organisation og ledelse i det offentlige (2001).
Fremskriv udviklingen. Forudse hvordan verden vil opføre sig. Og forestil dig så, hvor du gerne vil hen, og hvad der skal til for at nå derhen.
Med tre fyndige f'er forsøger professor Kurt Klaudi Klausen kort at opsummere, hvad han forstår ved strategisk ledelse. Han har igennem godt 30 år beskæftiget sig med og forsket i offentlig ledelse.
Og nu hvor vi efterhånden er nået et stykke ind i det 21. århundrede med strukturreformen stadig fjernere i bakspejlet og efter mere end et kvart århundrede domineret af intensiv 'modernisering' af den offentlige sektor, mener han, at der er god grund til at stoppe op og vende skråen for at få klarhed over de vigtigste udfordringer for ledere i kommuner og regioner.
Indsigt
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Ernst Gravesen85 årI dag
Fhv. universitetsdirektør, Den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole (1988-2002)

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud



































