Direktør for Nationalt Genom Center stopper

14. marts 2019 kl. 04.00
Nationalt Genom Center skal have ny direktør. Det fremgår af et stillingsopslag, som Sundhedsministeriet har slået op.
Af opslaget fremgår det, at direktørstillingen splittes op i to: Man søger en lægefaglig direktør, som skal være med til at opbygge og drive Nationalt Genom Center og udviklingen af Personlig Medicin i Danmark − sammen med en direktør for IT/infrastruktur.
Dermed står det også klart, at Gert Sørensen har forladt posten som direktør. 56-årige Sørensen, der blandt andet har været sygehusdirektør på Aarhus Universitetshospital, blev for godt to år siden udnævnt til genomcentrets første direktør.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde




































