Julie Lungholt
Lars Fredenslund HøgsbergDR ansætter ny underdirektør fra Skatteministeriet
Fra 1. november skifter Julie Lungholt Skatteministeriet ud med DR. Hun skifter nemlig fra en stilling som kontorchef i ministeriet til underdirektør i DR.
Det skriver DR i en pressemeddelelse.
I sin nye stilling får Julie Lungholt en vigtig rolle, når DR Medier skal fastlægge den strategiske retning og sætte de indholdsmæssige og økonomiske rammer for DR’s kanaler, platforme og brands med udgangspunkt i DR’s virksomhedsstrategi.
"Det er et spændende tidspunkt at tiltræde, hvor vi står i en ny digital medievirkelighed, og jeg ser frem til at være med til at løfte public service-tilbuddet i en tid, hvor der sker så mange bevægelser på området," siger Julie Lungholt i pressemeddelelsen.
Julie Lungholt har lang erfaring fra centraladministrationen, hvor hun blandt andet har været ansat som kontorchef i Skatteministeriet og Undervisningsministeriet. Før det har hun været i både Økonomistyrelsen, Finansministeriet.
Hun overtager stillingen fra Lars Fredenslund Høgsberg, der fratræder senest 31. januar.
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945

























