Eks-minister: Flyt Energistyrelsen til Lolland

12. oktober 2017 kl. 01.10
Der kommer udflytninger på vores område. Det kan jeg godt bekræfte, men hvor mange og hvad, det vil jeg ikke sige noget om.
Lars Chr. Lilleholt (V)
Energi-, forsynings-, og klimaminister
Energistyrelsen skal flyttes 150 kilometer mod syd, hvis det står til Venstres tidligere fødevareminister og nuværende borgmesterkandidat på Lolland, Henrik Høegh.
Fakta
Det står der om udflytning i regeringsgrundlaget
Udflytning af statslige arbejdspladserDe statslige institutioner er sat i verden for at løse opgaver til gavn for borgere og virksomheder i hele Danmark. Statens arbejdspladser skal derfor også være fordelt i hele landet. Og selv om statslige arbejdspladser ikke i sig selv er tilstrækkelige til at skabe vækst og udvikling, vil en decentral placering være med til at skabe mere aktivitet i det pågældende område.
Pr. 1. oktober 2016 er der flyttet 1.126 af de besluttede knap 3.900 arbejdspladser. Langt størstedelen af de udflyttede institutioner skal være udflyttet inden udgangen af 2017.
Regeringen vil ved udvidelse af eksisterende eller ved oprettelse af nye statslige institutioner som udgangspunkt placere disse uden for hovedstadsområdet, medmindre særlige grunde taler imod. Regeringen vil i 2018 fremlægge forslag til yderligere udflytning af statslige arbejdspladser – baseret på erfaringerne med de allerede besluttede udflytninger.
Han vil have Energistyrelsen placeret på sydhavsøen med regeringens næste runde af statslige udflytninger. Og på Lolland har man hyret konsulentbureau og sat alle sejl til for at missionen skal lykkes, lyder det fra borgmesterkandidaten, som brugte weekendens Venstre-landsmøde i Vejle til at lobbye V-ministrene.
Det skriver Politiken.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
























