Embedsmænd beskyldes for at politisere

Vi vil appellere til, at du som politiker markerer over for forvaltningen, at politik skal drives af politikere og ikke af embedsfolk.
Fælles brev fra formændene fra DGI, DIF, DUF, DFS og Dansk Firmaidrætsforbund
Landets fem store folkeoplysende paraplyorganisationer er så fortørnede over en ny vejledning om støtte til folkeoplysende foreninger, at de opfordrer regeringen til at trække vejledningen tilbage.
Organisationerne lægger samtidig ikke skjul på, at vejledningen efter deres opfattelse er skrevet af politiserende embedmænd, og de opfordrer derfor Bertel Haarder til at markere over for forvaltningen, "at politik skal drives af politikere og ikke af embedsfolk”.
De store organisationer, DIF, DGI, Dansk Ungdoms Fællesråd, Dansk Firmaidrætsforbund og Dansk Folkeoplysnings Samråd mener, at vejledningen – der er udsendt af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen – er et angreb på folkeoplysningen til fordel for kommercielle aktører på markedet som eksempelvis fitnesscentre og danseskoler.
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945

























