Bliv abonnent
Annonce

“Embedsmænd er Danmarks vigtigste lobbyister”

Professor på CBS Ove Kaj Pedersen mener, at lobbyisme i Danmark er et vidt begreb. 
Professor på CBS Ove Kaj Pedersen mener, at lobbyisme i Danmark er et vidt begreb. Foto: Toke Kristiansen/Altinget
27. november 2014 kl. 05.50

Kulturminister Marianne Jelved (R) giver flere eksempler på, hvordan hun har inddraget interessenter meget tidligt i processen for i sidste ende at få det bedste resultat ud. 
Kulturminister Marianne Jelved (R) giver flere eksempler på, hvordan hun har inddraget interessenter meget tidligt i processen for i sidste ende at få det bedste resultat ud.  Foto: Altinget

I skal ikke tro, at I har monopol på at påvirke. I skal vide, at I også bliver påvirket til at gøre det, som embedsmændene har en interesse i.

Ove Kaj Pedersen
Professor, Department of Business and Politics

Ministeriers embedsmænd er de bedste lobbyister i Danmark. Med det statement får professor Ove Kaj Pedersen flere blandt de cirka 100 mennesker foran sig til at spærre øjnene gevaldigt op. Og embedsmændene er ikke bare de bedste, pointerer professoren fra Department of Business and Politics ved CBS.

“Hvis jeg har ret, og det tror jeg, at jeg har, efter alle de undersøgelser, der er foretaget, så er embedsmanden i dag den vigtigste lobbyist, vi har,” siger Ove Kaj Pedersen, da han onsdag holder oplæg til en konference om det gode samarbejde mellem lobbyister og embedsmænd afholdt af Altinget.

Departementschef Claes Nilas foreslår lobbyister at blive bedre til at indtænke vækst, arbejdspladser og implementering, når de møder embedsmænd. Det er nemlig store temaer netop disse år.
Departementschef Claes Nilas foreslår lobbyister at blive bedre til at indtænke vækst, arbejdspladser og implementering, når de møder embedsmænd. Det er nemlig store temaer netop disse år. Foto: Altinget

Han henviser til de mange embedsmænd, der hver dag står parat i lufthavnen klokken fire om morgenen for at gøre de danske ministeriers interesser gældende i EU.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026