Endnu en departementschef stopper: Få overblik over alle udskiftningerne blandt landets topembedsmænd

13. januar 2022 kl. 12.00
Der har været gang i svingdørene til ministerierne og deres chefkontorer, siden Socialdemokratiet efter folketingsvalget i 2019 fandt sig til rette i regeringsbygningerne.
I løbet af regeringens snart to et halvt år lange levetid har knapt tre ud af fire ministerier således fået en ny embedsmand i spidsen.
Senest var det Udenrigsministeriet, hvor departementschefen gennem de seneste tre år, Lars Gert Lose, torsdag meddelte, at han forlader Slotsholmen til fordel for et job i det private erhvervsliv.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager





















