EU-overblik: Danmark og Tyskland vil styrke EU's udenrigspolitik

I dag er der 19 dage tilbage inden europaparlamentsvalget, og jeg vil gerne byde dig velkommen til dagens gennemgang af EU-nyhederne.
Nyhedsoverblikket indledes i dag med at nødråb fra ni EU-lande, heriblandt Danmark og Tyskland, der frygter for EU's rolle i verden, der domineres af de store lande Rusland, Kina og USA.
Hvis EU vil have en afgørende indflydelse på den internationale scene, skal der til at ske noget, lyder det fra de ni lande i et nyt diskussionsoplæg.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?






































