EU vil redde de europæiske demokratier med ”fugle på taget”

26. februar 2026 kl. 19.04
BRUXELLES: Tirsdag lancerede EU’s justitskommissær det nye såkaldte Europæisk center for demokratisk modstandsdygtighed.
”Sandheden er, at de trusler mod det europæiske demokrati, som vi står overfor, ikke stopper ved nogen grænser,” lød det fra kommissær Michael McGrath.
”Det involverer angreb på infrastruktur, brug af bots til kunstigt at forstærke forvrængede narrativer, udnyttelse af kriminelle netværk og forsøg på valgindblanding,” sagde kommissæren, der lover, at centret skal ”hjælpe med at forebygge, opdage og imødegå trusler, som lige nu påvirker vores demokratier”.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Læs også
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?









































