
3. september 2024 kl. 17.16
Fiskeristyrelsen har ansat Signe Skibstrup Blach som ny chef for hav- og fiskeritilskudskontoren.
Oplyser styrelsen på Linkedin.
"Jeg ser frem til at tage hul på et nyt kapitel – og rykke tættere på vores omverden, vores vidensinstitutioner og ikke mindst på fiskeri- og akvakulturerhvervet. Jeg har indgående kendskab til arbejdet med komplicerede støtteordninger, som jeg glæder mig til at få i spil i Fiskeristyrelsens arbejde med en effektiv og sikker forvaltning af tilskudsområdet," lyder det fra Signe Skibstrup Blach.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde







































