FOA og Djøf i ny alliance: Tiden er løbet fra New Public Management

30. marts 2017 kl. 05.40
Tiden med dokumentationskrav, målstyring og effektivitet – også populært kaldet New Public Managemet – er slut. I hvert fald hvis det står til FOA og Djøf. De to er nemlig gået sammen om at udtænke nye styringsmodeller til den offentlige sektor.
"Det er i sig selv overraskende, at Djøf og FOA går sammen og siger: 'Tiden med New Public Management er ved at rinde ud. Nu må vi finde på noget andet'," siger Dennis Kristensen, formand for FOA.
Traditionelt er det mest organisationer som FOA, der organiserer servicepersonalet i den offentlige sektor, som har været mest kritiske om de dokumentationskrav og styringredskaber, som New Public Management afføder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?






































