Camilla Laudrup
Vibe KlarupFolkemødets direktør stopper

Hun har stået i spidsen for Folkemødet i to år, men ved udgangen af oktober stopper Camilla Laudrup som direktør.
Foreningen oplyser i en pressemeddelelse, at opsigelsen er sket i fordragelighed, og at Camilla Laudrup blot har besluttet, at det er tid til at give stafetten videre.
Opsigelsen sker i kølvandet på et ellers succesfuldt Folkemøde 2022, hvor det efter år med corona-udfordringer kunne afvikles normalt. Og det har da også været et personligt mål for Camilla Laudrup at komme igennem krisen og sikre, at Folkemødet også eksisterede på den anden side af pandemien. I en pressemeddelelse kalder den afgående direktør, det at stå i spidsen for Folkemødet for "fantastisk og hæsblæsende".
”Fremover vil min faste base være København, og selvom min familie derfor forhåbentlig kommer til at nyde godt af at se mere til mig, kommer jeg helt sikkert til at savne både Bornholm og Folkemødet,” siger Camilla Laudrup.
Formand for Foreningen Folkemødet, Vibe Klarup, beklager Camilla Laudrups beslutning samtidig med, at hun roser samarbejdet.
"Camilla har styrket organisationen, løftet kvaliteten af produktionen bag Folkemødet og sikret en professionalisering af foreningens arbejde," siger Vibe Klarup.
Inden Camilla Laudrup blev direktør for Folkemødet var hun sekretariatsleder og redaktør i DR. Jobbet som direktør i Foreningen Folkemødet forventes at blive slået op senere på måneden.
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945

























