Folketinget har fundet en midlertidig ombudsmand

24. oktober 2019 kl. 12.03
Folketinget har valgt landsdommer Henrik Bloch Andersen som midlertidig ombudsmand for Folketinget. Det sker efter indstilling fra Retsudvalget, oplyser Folketinget i en pressemeddelelse.
Valget af en midlertidig ombudsmand skyldes, at Folketingets Retsudvalg efter et længere, dramatisk forløb ikke har kunnet blive enig om at indstille en passende afløser. Det skriver Politiken.
Flere kandidater har ifølge avisen været på tale som nye ombudsmænd. Blandt andre har forbrugerombudsmanden, Christina Toftegaard Nielsen, direktør for Institut for Menneskerettigheder, Jonas Christoffersen, landsdommer Niels Fenger samt konstitueret landsdommer Johan Busse ifølge Politiken været i spil.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
























