Troels Lund Poulsen
Thomas DanielsenTo Venstre-ministre ansætter nye særlige rådgivere

Der er netop blevet ansat to nye særlige rådgivere i Forsvarsministeriet og Transportministeriet. Begge med baggrund i Venstres politiske sekretariat på Christiansborg og med erfaring fra centraladministrationen.
Forsvarsminister og vicestatsminister Troels Lund Poulsen (V) skal fremover understøttes af Frederik Leisner.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Forsvarsministeriet.
Leisner kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Transportministeriet, hvor han har arbejdet for Thomas Danielsen (V), siden regeringen tiltrådte.
Tidligere har han arbejdet på Venstres politiske sekretariat på Christiansborg, foruden at have været fuldmægtig i Justitsministeriet.
Leisner skal arbejde sammen med de to øvrige særlige rådgivere, Jakob Ullegård og Kim Bové.
Når Leisner forlader Transportministeriet, bliver hans plads overtaget af Mie Bredahl Christiansen som ny særlig rådgiver for transportminister Thomas Danielsen.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Transportministeriet.
Christiansen kommer fra en stilling som chefrådgiver i Udenrigsministeriet, og har tidligere været public affairs-rådgiver i Ørsted. Forud for det var hun politisk konsulent i Landbrug & Fødevarer, foruden at have gået sin gang som politisk medarbejder for Venstre på Christiansborg.
De tiltræder begge to til februar.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?









































