Hæstorp har "stor respekt" for Børnerådets faglighed, men lover det ikke flere penge

Efter mere end halvanden uges tavshed kommenterer social-og boligminister Sophie Hæstorp Andersen (S) nu for første gang den aktuelle situation i Børnerådet.
Rådets forperson Bente Boserup har i Altinget opfordret regeringen til at styrke finansieringen af statens børnevagthund - eller lukke det.
Sophie Hæstorp svarer ikke direkte på den markante melding. Men i en skriftlig kommentar til Altinget gør hun det klart, at rådet er en vigtig aktør.
"Jeg har en god og tæt dialog med Børnerådet og rådets formand, og jeg har stor respekt for deres faglighed på et meget vigtigt område," lyder det.
Børnerådet har siden udflytningen til Billund i 2017 været ramt af store udskiftninger i medarbejderstaben og en periode med skiftende forpersoner.
I 2023 var rådet i lange perioder handlingslammet, fordi man i mere end et halvt år stod uden forperson, indtil Bente Boserup overtog posten i 2023.
Alligevel har Sophie Hæstorp fortsat tillid til, at rådet kan udfylde en central funktion på området.
"Selv om Børnerådet i en periode har været udfordret, tror jeg på, at Børnerådet også fremover vil være en central aktør, når det kommer til at være børnenes stemme. Blandt andet i forhold til at sikre løbende rådgivning om FN’s Børnekonvention," siger Sophie Hæstorp i den skriftlige kommentar.
Jeg har en god og tæt dialog med Børnerådet og rådets formand.
Sophie Hæstorp Andersen (S)
Social-og boligminister
SSA-midler kan komme i spil
Bente Boserup blev hentet ind for at gentænke rådet, og hendes konklusion er klar; hvis rådet igen skal blive en central forkæmper for børns rettigheder, så kræver det mere end de nuværende 9,5 millioner kroner årligt. Til sammenligning har Sverige en lignende konstruktion i form af et egentligt børneombud, som får 30 millioner kroner årligt.
Sophie Hæstorp er dog ikke klar til at love en pose penge til Bente Boserup.
"Regeringen arbejder i mange forskellige spor på at sikre børn den barndom, de fortjener. Når det kommer til at afsætte yderligere ressourcer til Børnerådet, handler det i sidste ende om at komme til enighed i et politisk rum," siger social-og boligministeren.
Bente Bosesrup har over for Altinget gjort det klart, at hun foretrækker en øget bevilling på finansloven.
Ifølge Børnerådets forperson er det nemlig uheldigt, hvis regeringen ender med at løse problemet ved at finde nogle midlertidige millioner via SSA-reserven, der typisk går til civilsamfunds-indsatser.
"Jeg er ikke er glad for at tage penge fra ngo’erne," siger Bente Boserup.
Ifølge Altingets oplysninger kan netop SSA-midlerne dog ende med at blive en midlertidig landingsbane for den aktuelle uro omkring finansieringen af Børnerådet.
Socialordførerne har sat sig til forhandlingsbordet for at fordele godbidderne fra resterne af satspuljen.
Men Sophie Hæstorp Andersen vil ikke garantere offentligt, at det munder ud i en bevilling til Børnerådet.
"Der er i øjeblikket forhandlinger om SSA-reserven til initiativer på social-, sundheds og arbejdsmarkedsområdet, og de forhandlinger kan jeg på nuværende tidspunkt ikke kommentere på,” lyder det.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager



























