Jens Brøchner: Vi er blevet mere kritiske over for konsulenters konklusioner

11. marts 2019 kl. 05.00
Man skal have belyst de administrative konsekvenser så grundigt som muligt i de politiske beslutningsoplæg. Det har man ikke været god nok til tidligere.
Jens Brøchner
Departementschef, Skatteministeriet
I dag har vi fået en markant mere omkostningseffektiv offentlig sektor, og det er godt. Men der er også behov for et nyt fokus.
Jens Brøchner
Departementschef, Skatteministeriet
Forcerede reformer, tyndbenede konsulentrapporter og risikovillige chefer.
Kritikpunkterne var mange og klare, da en bog om et årtis reformkaos i Skat udkom sidste år.
Bag bogen stod to forvaltningsforskere fra Institut for Statskundskab på Aarhus Universitet, Jørgen Grønnegård Christensen og Peter Bjerre Mortensen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?





































