Else SommerKommunaldirektør bliver ny topchef for DM

DM, der er en akademisk fagforening med over 60.000 medlemmer, har ansat ny administrerende direktør.
Det skriver fagforeningen, som tidligere hed Dansk Magisterforening, i en pressemeddelelse.
Valget er faldet på Lau Svendsen-Tune, der tiltræder fra en stilling som kommunaldirektør i Vordingborg Kommune, hvor han har fungeret de seneste otte år.
“Jeg glæder mig rigtig meget til at blive en del af DM. De faglige organisationer er en af hjørnestenene i den danske velfærdsmodel, som for mig altid har været helt unik. Jeg ser frem til sammen med medarbejderne og de politisk valgte i DM at fortsætte arbejdet for at sikre de bedst mulige vilkår for medlemmerne på arbejdsmarkedet, i en tid hvor de kendte strukturer udfordres,” udtaler den kommende direktør i meddelelsen.
Med sig bringer Lau Svendsen-Tune tre årtiers erfaring indenfor det kommunale felt, hvor han har bestredet en række direktørstillinger.
Forinden sin tid i Vordingborg Kommune var han ansat som kommunaldirektør i Hvidovre Kommune. Derudover har han været arbejdsmarked- og socialdirektør i Høje-Taastrup Kommune samt vicedirektør for Sundhedsforvaltningen i Københavns Kommune.
Han begyndte sin karriere som fuldmægtig i Økonomiforvaltningen i Københavns Kommune.
Tiltrædelsen finder sted 1. januar 2022, hvor Lau Svendsen-Tune afløser Else Sommer, der i august måned meldte sin afgang efter fem år som direktør i DM.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"





































