Kora-direktør vender tilbage til forskningen

19. marts 2015 kl. 00.00
Vores uafhængighed er aldrig blevet udfordret.
Jan Rose Skaksen
Direktør, KORA
Fakta
KORA, Det Nationale Institut for Kommuners og Regioners Analyse og Forskning, blev dannet ved en sammenlægning af kommunalforskningsinstitutet AnvendtKommunalForskning (AKF), Det Kommunale og Regionale Evalueringsinstitut (KREVI) og Dansk Sundhedsinistitut (DSI) 1. juli 2012.
Jan Rose Skaksen er instituttets første direktør. Han tiltrådte 1. november 2012.
Jan Rose Skaksen er instituttets første direktør. Han tiltrådte 1. november 2012.
Da Jan Rose Skaksen i november 2012 tiltrådte som direktør for KORA forestillede han sig, at det var en post, han ville bestride i mange år.
Her små to og et halvt år senere har han så sagt op.
Årsagen? Han vil tilbage til forskningen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"




































