Landbrugsstyrelsen har ansat tre nye enhedschefer
Frank Kargo er fra 1. februar ny chef for enheden Vand & Natur Tilskud. I sit nye job får han ansvaret for administrationen af de store natur- og miljøprojektstøtteordninger under Landdistriktsprogrammet, som for eksempel Natura 2000, lavbundsprojekter, bilag IV arter og vandløbsrestaurering.
Pernille Hebsgaard Rohdemeier blev 1. februar chef for enheden Kunder & Kommunikation. Her har hun ansvaret for intern og ekstern kommunikation, pressekontakt, serviceudvikling og en række tværgående projekter. Tidligere har Pernille blandt andet været kommunikationschef i Carlsberg Byen, kommunikations- og pressechef i Forsvarskommandoen og pressesekretær i Forsvarsministeriet.
Allan Kjær Andersen er ansat som chef i enheden Systemforvaltning og Leverandørstyring for it. Allan har været i ministeriet siden 2005, hvor han har arbejdet med it og kontrol. Han er tiltrådt stillingen 1. januar.
Indsigt
Kristian Jensen55 årI dag
Direktør, Green Power Denmark, fhv. udenrigsminister, MF og næstformand for Venstre
Johan Busse56 årI dag
Juridisk chef, Institut for Menneskerettigheder, formand, Dataetisk Råd
Mette Nørgaard Dissing-Spandet55 årI dag
Ambassadør, Chef for Koordinationsenheden for Danmarks Medlemskab af FN’s Sikkerhedsråd

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Revisionsvirksomheder vil have skatteombudsmand i næste regeringsperiode
































