Ledelsescoach: Sådan kommer du bedst gennem udflytningen
TRANSITION: Ophør, omstilling og opstart. Sådan lyder den overordnede proces for ledere under en forandringsfase som udflytningen ifølge Carsten Agerlin, fagchef hos AS3 Transition.
Foto: colourbox

Hanan Chemlali
JournalistHvis du selv er i tvivl, kan du ikke hjælpe andre mennesker i deres tvivl. Ligesom sikkerhedsinstruktionerne i flyvemaskinen. Husk at tage masken på først, hvis du skal hjælpe andre.
Carsten Agerlin, Fagchef i Coaching & Transitions, AS3 Transitions
Forestil dig, at du befinder dig på toppen af et bjerg. Her har du været længe.
Over for dig ser du et andet bjerg.
Det bjerg skal du pludselig til at bestige, da du ikke længere kan blive stående på din ellers velkendte bjergtop.
VÆRKTØJSKASSEN I hvert nyhedsbrev udgiver Altinget: udflytning overskuelige guideartikler om, hvordan udflytningen gribes an, uanset om man er medarbejder i en udflyttet styrelse, i en kommune med nye medarbejdere på vej, eller om man er en medarbejder, der står til enten at flytte med eller sige farvel til sit job. Tilgå guideartiklerne her. |
|