Mette Abildgaard
Troels Lund Poulsen
Lars Christian LilleholtMette Abildgaard bliver ny formand for Statsrevisorerne

Det har været nødvendigt med en omrokering hos Folketingets statsrevisorer, da to af de seks statsrevisorer er blevet ministre i den nye regering.
Statsrevisorerne har til opgave at kontrollere, om staten og virksomhederne bruger skatteborgernes penge på en effektiv og lovlig måde. Statsrevisorerne repræsenterer hvert sit parti og er valgt for en fireårig periode. Revisionen tilstræber, at formanden repræsenterer oppositionen, og at næstformanden repræsenterer Regeringen.
I den nye regering har to af de valgte statsrevisorer dog fået andre vigtige hverv at se til. Troels Lund Poulsen (V), daværende formand for statsrevisorerne, er blevet økonomiminister, og Sophie Løhde (V) er ny indenrigs- og sundhedsminister.
Monika Rubin (M) og Lars Christian Lilleholt (V) afløser de to aftrædende statsrevisorer, og Mette Abildgaard (K) overtager formandsposten.
De seks statsrevisorer er:
- Mette Abildgaard (K), formand.
- Leif Lahn Jensen (S), næstformand.
- Mikkel Irminger Sarbo (R).
- Serdal Benli (SF).
- Lars Christian Lilleholt (V).
- Monika Rubin (M).
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"







































