Bliv abonnent
Annonce

Minister: Besparelser på konsulenter har vist vejen for nye milliardnedskæringer på administration

Indenrigs- og boligminster Christian Rabjerg Madsen (S) afviser, at besparelser på administration vil ende som besparelser på velfærd, som det er sket med konsulentbesparelser i nogen kommuner.
Indenrigs- og boligminster Christian Rabjerg Madsen (S) afviser, at besparelser på administration vil ende som besparelser på velfærd, som det er sket med konsulentbesparelser i nogen kommuner.Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix
29. september 2022 kl. 04.00

Det er ikke kun journalister og projektledere, der kan komme til at holde for i regeringens ambition om at spare et milliardbeløb på offentlig administration.

Det handler også om mere generelle og endnu ikke præcist definerede tiltag under overskrifterne ’afbureaukratisering’ og ’regelforenkling’.

Det slog regeringen fast, da fire centrale ministre mandag præsenterede den tredje reformpakke inden for et år under overskriften ’Danmark kan mere’.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026