Minister: Besparelser på konsulenter har vist vejen for nye milliardnedskæringer på administration

29. september 2022 kl. 04.00
Det er ikke kun journalister og projektledere, der kan komme til at holde for i regeringens ambition om at spare et milliardbeløb på offentlig administration.
Det handler også om mere generelle og endnu ikke præcist definerede tiltag under overskrifterne ’afbureaukratisering’ og ’regelforenkling’.
Det slog regeringen fast, da fire centrale ministre mandag præsenterede den tredje reformpakke inden for et år under overskriften ’Danmark kan mere’.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde





































