Anne-Marie Engel
Mette Glavind
Mads AndersenMinister udpeger nye bestyrelsesmedlemmer til Innovationsfonden
Uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen har udpeget fire nye bestyrelsesmedlemmer til Innovationsfondens bestyrelse, som skal styrke fondens evne til at medvirke til den grønne omstilling.
De nyudnævnte medlemmer er direktør i Teknologisk Institut Mette Glavind, gruppeformand i 3F’s industrigruppe Mads Andersen, rådgiver og Visiting Executive ved Harvard Business School Christian H. M. Ketels samt medejer og bestyrelsesmedlem i Plus Pack Camilla Haustrup Hermansen. Desuden har ministeren genudpeget Anne-Marie Engel, der er forskningschef i Novo Nordisk Fonden, som bestyrelsesmedlem i fonden.
Medlemmerne i bestyrelsen udpeges for en periode på indtil tre år med mulighed for genudpegning på op til seks år samlet.
Danmarks Innovationsfond uddeler hvert år midler til at udvikle viden og teknologi, der skal styrke forskning og innovative løsninger.
Omtalte personer

Anne-Marie Engel
uddelingschef, Leo Fondet

Mette Glavind
Direktør for divisionen Byggeri og Anlæg, Teknologisk Institut, fagekspert i bæredygtigt byggeri, IDA, bestyrelsesmedlem Innovationsfonden, WeBuildDenmark, Lifestyle & Design Cluster, Gerlev Højskole, Larsen og Nielsen Fonden og forperson ForskByg

Mads Andersen
Gruppeformand, 3F's Industrigruppe, formand for Industriens Pension, næstformand, CO-Industri
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"




































