Bliv abonnent
Annonce

Nordea opretter ny enhed til kontrol mod hvidvask

13. december 2018 kl. 08.49

Nordea laver omstrukturering for at styrke risiko og compliance, så love og de interne regler bliver overholdt blandt andet med henblik på hvidvask.

Det skriver banken i en pressemeddelelse.

Ressourcerne hertil samles i to risikostyringsenheder. I enheden Group Business Risk Management får Julie Galbo, som til nu har været Chief Risk Officer, ansvar for områderne Group Credit Risk Management, Group Financial Crime Prevention, Global Business Risk Implementation and Support og Chief Security Office.

Matthew Elderfield er ny Chief Risk Officer i den anden enhed, Goup Risk and Compliance. 

De fortsætter begge to i koncernledelsen.

"Dette er et vigtigt næste skridt i vores arbejde med risiko og compliance, der vil gøre os endnu bedre rustet til at håndtere fremtidige udfordringer. Det vil også sikre en klarere rolle- og ansvarsfordeling mellem de enkelte enheder og en konsekvent kontrolkultur i koncernen," siger koncernchef i Nordea Casper von Koskull ifølge pressemeddelelsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026