Bliv abonnent
Annonce

Ny chef for Rigsarkivet vil sætte skub i digitaliseringen

Morten Ellegaard bliver den anden leder af Rigsarkivet uden historisk baggrund. En af hans hovedopgaver bliver at sætte yderligere fokus på den digitale formidling af omkring 1000 års danmarkshistorie. 
Morten Ellegaard bliver den anden leder af Rigsarkivet uden historisk baggrund. En af hans hovedopgaver bliver at sætte yderligere fokus på den digitale formidling af omkring 1000 års danmarkshistorie. Foto: Rigsarkivet
23. februar 2023 kl. 02.00

De gigantiske mængder af data i Rigsarkivet skal bringes endnu mere i spil og skabe større værdi for forskere, journalister, myndigheder og den enkelte borger. 

Sådan lyder det fra Danmarks nye rigsarkivar, Morten Ellegaard. En af hans hovedopgaver bliver at sætte yderligere skub på digitaliseringen af Rigsarkivet, som gemmer på omkring 1000 års danmarkshistorie.

”Rigsarkivet er en helt central organisation i Danmark i forhold til at oplyse og kvalificere beslutninger i et videnssamfund og i et retssamfund. En af mine store opgaver bliver at skabe endnu lettere adgang til arkivets enorme mængder af information,” siger Morten Ellegaard og tilføjer:  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026