Ny direktør: En vellykket udflytning er mit ansvar

8. januar 2016 kl. 05.10
Der vil altid være nogen i den her situation, som er trætte af udflytningen. Det handler for mig om at få skabt en god og ordentlig måde at løse det på. Det ser jeg egentlig frem til at sætte mit præg på.
Stefan Søsted
Kommende direktør i Færdselsstyrelsen
”Jeg står på mål for, at den nye styrelse opretholder det vidensniveau, der er nødvendigt for at udføre Færdselsstyrelsens opgave.”
Sådan lyder det fra Stefan Søsted. Han er den nye mand i spidsen for udflytningen af den nye Færdselsstyrelse, der overtager opgaver fra Trafik- og Byggestyrelsen og skal ligge i Ribe.
1. februar 2016 tiltræder han nemlig som direktør for den nye styrelse. Hermed forlader han også sin stilling som vicedirektør i Sikkerhedsstyrelsen, der er beliggende i Esbjerg.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
























