Ny fagboss vil genskabe fortællingen om den værdifulde HK’er – og har et forslag til resten af fagbevægelsen

15. august 2024 kl. 05.00
Umiddelbart er det ikke nogen nem opgave, der venter den nyvalgte formand for HK Stat, Heidi Juel Pedersen.
I en tid, hvor der er gået politisk sport i at skælde ud på det statslige bureaukrati - senest har regeringen annonceret en sparerunde på 1000 administrative stillinger - skal hun få fagforeningens medlemstal til at vokse og sætte HK'erne på dagsordenen.
For selv om HK Stat ikke har lidt af samme medlemsblødning som andre FH-forbund de senere år, har den ikke formået at organisere nok af de nye ansatte på HK-området, der er blevet ansat eksempelvis i Skat og under corona.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde




































