Thomas Damkjær Petersen er den, som skal føre Akademikernes A-kasse (AKA) trygt i land efter et stormende efterår.
Det skriver AKA i en pressemeddelelse.
Den nye formand blev valgt fredag. Thomas Damkjær Petersen er samtidig formand for Ingeniørforeningen IDA og er klar til at tage fat på de store opgaver.
"Jeg skal nu lede AKA igennem en svær periode. Vi har alle været vidner til oprulningen i pressen af uacceptable ledelsesforhold og manglende respekt for omgang med medlemmernes penge. Derfor befinder AKA sig lige nu i en ledelses- og omdømmekrise. I bestyrelsen har vi derfor sat gang i to opgaver. Den første er at skabe en governance-struktur, der skaber gennemsigtighed om beslutninger og sikrer ordentlighed. Den anden, som er sat i gang i dag, er at få rekrutteret en ny administrerende direktør, der kan genskabe tillid og dermed respekten for AKA," siger Thomas Damkjær Petersen ifølge pressemeddelelsen.
Han fremhæver, at a-kassens kerneforretning, som består i at sikre lediges rettigheder og få dem i job, er sund, og at medarbejderne fortjener stabilitet.
"Hvad angår fortiden, vil jeg i den kommende tid sætte mig grundigt ind i AKA's forhold, herunder afvente tilsynsmyndighedernes undersøgelse af sagen, inden jeg eventuelt drager yderligere konklusioner," siger Thomas Damkjær Petersen.
Han fortsætter som formand for Ingeniørforeningen IDA og vil fremover varetage begge formandskaber.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"







































