Ny rapport foreslår ændringer i EU’s rekrutteringssystem og stempler ind i dansk udfordring

Vi ville være meget tilfredse med en bevægelse i retning af, at man ikke stopper folk, inden de når at bevise, hvad de kan.
Henning Thiesen
Formand, Djøf
Den berygtede og notorisk svære rekrutteringsproces til et job i en af EU-institutionerne er blevet set efter i sømmene, og konklusionen er, at selv om man får gode medarbejdere, så har systemet også en række svagheder.
Det er Revisionsretten, som har til opgave at holde opsyn med, om EU's penge bliver brugt forsvarligt, der har gennemgået systemet og fundet frem til en række kritikpunkter, der i sidste uge udmøntede sig i en rapport.
Den viser, at der blandt andet er problemer med rekrutteringen af specialister. I EU-systemet har nogle faggrupper specielle optagelsesforløb, der retter sig mere i en fagrelevant retning end generalistforløbet, men udformningen af prøverne møder kritik i rapporten, fordi for mange højtspecialiserede kandidater ryger ud tidligt i forløbet, hvor prøverne endnu ikke er fagspecifikke.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
























