Offentlige ledere glade for kommission

1. december 2016 kl. 05.00
Fakta
Sophie Løhde (V), ny minister for offentlig innovation får plads i Finansministeriet, hvor hun overtager ansvaret for sager vedrørende modernisering, fornyelse, effektivisering og styring af den offentlige sektor, overenskomstforhandlinger, løn, pension, ledelse og personale; sager vedrørende digitaliseringsmæssige forhold og it, herunder it-modernisering. Herudover får hun ressortansvaret for Moderniseringsstyrelsen, inklusive Kompetencesekretariatet og Center for Offentlig Innovation, Digitaliseringsstyrelsen, Statens IT og Statens Administration.
Det er godt med øget fokus på ledelse i den offentlige sektor.
Det er samstemmende meldingen fra en række topledere, der er aktive i den offentlige ledelsesdebat, som Altinget har talt med oven på nyheden om, at regeringen vil nedsætte en ledelseskommission.
Kommissionen skal understøtte god ledelse i hele den offentlige sektor og skabe grundlaget for, at god ledelsespraksis og erfaringer vandrer, fremgår det af regeringsgrundlaget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt



























