Jesper Petersen overtog Uddannelses- og Forskningsministeriet: "Jeg vil ikke finde på ting for min forfængeligheds skyld"

Som traditionen foreskriver var der taler, kram, blomster og gaver ved de såkaldte overdragelsesforretninger i ministerierne. Jesper Petersen har været Uddannelses- og Forskningsminister i et par dage, men grundet situationen i Afghanistan var selve receptionen udsat til fredag eftermiddag.
Den nye uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen roste Ane Halsboe-Jørgensen for at være nået i mål med en bred aftale om at fordele uddannelsespladserne, så der kommer flere uden for byen. Han lagde vægt på, at hendes facon havde skabt et godt samarbejde med sektoren og ordførerkredsen på Christiansborg:
"Du lægger et stort engagement i det du kaster dig over. Det lyser ud af det. Og det fornemmer jeg, at man har set i dit nye felt allerede. Din facon og dygtighed er uden tvivl medvirkende til det gode samarbejde, du har skabt inden for dit tidligere ansvarsområde her i ministeriet," sagde den nye minister.
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945

























