Overdragelse: Joy Mogensen bad en bøn og ny kirkeminister Ane Halsboe fik et oliventræ

Siri Marie Munch Schrøder
Chefkonsulent, DI Samfundssikkerhed og Beredskab
Maja Hagedorn Hansen
Redaktionschef
Det lille, højloftede lokale ved Frederiksholms Kanal var tæt pakket, da pressen og Kirkeministeriets ansatte var mødt frem for at overvære overdragelsen af posten som kirkeminister fra Joy Mogensen (S) til Ane Halsboe-Jørgensen (S).
Departementschef Christian Dons Christensen indledte sin tale med at sige, at ingen vidste, hvad der ventede Joy Mogensen, da hun trådte til som kultur- og kirkeminister.
Coronakrisen og tabet af ministerens ufødte barn er to af de overskrifter, der har præget de to år, hun har siddet på ministerposten. "Ingen vidste, hvad der ventede dig og Sara", sagde han og refererede til den datter, Joy Mogensen mistede kort inde i sin ministerperiode.
Indsigt
Kristian Jensen55 årI dag
Direktør, Green Power Denmark, fhv. udenrigsminister, MF og næstformand for Venstre
Johan Busse56 årI dag
Juridisk chef, Institut for Menneskerettigheder, formand, Dataetisk Råd
Mette Nørgaard Dissing-Spandet55 årI dag
Ambassadør, Chef for Koordinationsenheden for Danmarks Medlemskab af FN’s Sikkerhedsråd

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde

































