Partier klapper i efter Radikales melding om at droppe Palantir: "Det er en fortrolig drøftelse"

19. marts 2026 kl. 05.00
Skal politiets "supervåben" Palantir, som er ejet af Trump-støtten Peter Theil, droppes helt?
Det spørgsmål vil partierne ikke direkte forholde sig til. Det er til trods for, at Radikales partileder Martin Lidegaard i fredags luftede et forslag om at fjerne Palantir helt fra politi og forsvar og erstatte det med danske eller europæiske systemer.
Ifølge SF's Lisbeth Bech-Nielsen er Martin Lidegaards forslag en snak, der skal foregå i forsvarsforligskredsen. Hun har været forsvarsordfører i perioden under forsvarsforliget, men er det ikke længere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt
Kristian Jensen55 årI dag
Direktør, Green Power Denmark, fhv. udenrigsminister, MF og næstformand for Venstre
Johan Busse56 årI dag
Juridisk chef, Institut for Menneskerettigheder, formand, Dataetisk Råd
Mette Nørgaard Dissing-Spandet55 årI dag
Ambassadør, Chef for Koordinationsenheden for Danmarks Medlemskab af FN’s Sikkerhedsråd

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
































