Per ClausenPer Clausen valgt som Enhedslistens nye EP-spids

Når der til næste forår skal føres kampagne for Enhedslisten ved valget til Europa-Parlamentet bliver det med Per Clausen som spidskandidat.
Det ligger nu fast efter partiets årsmøde i weekenden.
Her godkendte partiets medlemmer endegyldigt kandidatlisten, der har den tidligere folketingspolitiker og nuværende rådmand i Aalborg i top. Frederikke Hellemann, Nana Højlund og Ludvig Goldschmidt følger efter i den nævnte rækkefølge.
Listens rækkefølge er også bestemt af medlemmerne, der forud for mødet havde udvist massiv opbakning til Per Clausen i en urafstemning.
Den 68-årige politiske veteran fik således over halvdelen af alle stemmerne og mere end dobbelt så mange som Frederikke Hellemann, der fik næstflest.
Per Clausen skal nu forsøge at fastholde partiets ene mandat i Europa-Parlamentet, som i øjeblikket besættes af Nikolaj Villumsen. Han genopstiller ikke, da han er faldet for partiets interne rotationsregler.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945



























