Præsidie vil styrke Folketingets udvalg

5. februar 2015 kl. 03.30
Der er grund til at vurdere, om vi har fundet den rigtige arbejdsform i udvalgene.
Mogens Lykketoft (S)
Folketingets formand
Der er brug for at styrke det politiske arbejde i Folketingets udvalg. Sådan lyder det fra Folketingets formand, Mogens Lykketoft (S).
Han har derfor sammen med resten af Folketingets Præsidium arrangeret en konference om udvalgsarbejde på Christiansborg i denne uge.
”Der er grund til at vurdere, om vi har fundet den rigtige arbejdsform i udvalgene, så vi bedst kan udføre vores opgave med at kontrollere regeringen og lave godt lovarbejde” siger Lykketoft.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945

























