Pressechefen i Miljø- og Fødevareministeriet stopper

27. februar 2019 kl. 02.00
Jens Fuglsang Edelholt stopper som pressechef i Miljø- og Fødevareministeriet.
Det bekræfter Mikkel Thastum, der er kommunikationschef i Anklagemyndigheden, over for Altinget. Han fortsætter i stedet som presserådgiver hos Rigsadvokaten.
Jens Fuglsang Edelholt har været ansat i Miljø- og Fødevareministeriet siden 2014, hvor han efter en overgangsperiode som pressesekretær tog springet videre som pressechef i maj 2017. Det skete efter en omrokering internt i ministereriet, hvor den daværende pressechef, Mette Thorn, forlod stillingen for at hellige sig hvervet som kommunikationschef på fuld tid.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"




































