Radikale frygter konsekvenser af tilsynsreform, de selv er med i: ”Det virker ude af trit med virkeligheden”

20. marts 2025 kl. 04.00
Selvom de selv er en del af aftalen, frygter Radikale konsekvenserne af de kommende ændringer af Socialtilsynenes kontrol med botilbud og plejefamilier.
Det fortæller partiets socialordfører, Lotte Rod, til Altinget.
Jeg deler kritikken og har gentagne gange sagt til regeringen, at det virker ude af trit med virkeligheden, at de vil spare så mange penge samtidig med, at der er så mange sager.
Lotte Rod
Socialordfører, Radikale
Meldingen kommer, efter at fem tilsynschefer for nylig rettede en hård kritik af den politiske aftale, som ifølge tilsynene vil føre til fyringer af et stort antal medarbejdere og – modsat aftalens intention – gøre det sværere at finde de ”brodne kar” blandt botilbud og plejefamilier.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?






































