Regeringen tager kerneopgaver fra Moderniseringsstyrelsen: Ministerier og opgaver flyttes rundt

28. juni 2019 kl. 05.00
Det er ikke kun navnet på ministeren, der har ændret sig i dag. Også opgaver og embedsmænd flyttes rundt, så det passer med den nye S-regerings ønsker og politiske prioriteter.
Blandt andet er det interessant, at Moderseringsstyrelsen ikke længere skal stå for overenskomstforhandlinger med de offentlige ansatte.
Få overblikket over alle ressortomlægninger her:
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?





































