Regionernes overlevelseskamp presser Bent Hansen i KL's arme

Finansministeren kan også godt begynde at opruste nu. Det er klart, at den her organisation vil stå meget stærkt, når vi vil repræsentere cirka tre-fjerdele af den offentlige sektor med vores medlemmer.
Martin Damm (V)
Formand for KL
KL og Danske Regioners ambitioner om at fusionere skal i vid udstrækning ses i lyset af de borgerlige partiers trusler om at nedlægge regionerne. Også selvom regionernes formand Bent Hansen (S) vedholdende afviser, at de politiske trusler fra blå blok skulle have drevet ham i armene på KL.
Det er i hvert fald sådan, professor i statskundskab ved Syddansk Universitet Poul Erik Mouritzen tolker Danske Regioner og KL's udmelding om at fusionere. Han var også medlem af den struktur-kommission, der forberedte Strukturreformen, som trådte i kraft i 2007.
”Hvis jeg skal gætte på, hvad der ligger bag ved, så er det jo, at regionerne føler sig meget voldsomt truet af en eventuelt kommende ny regering, som jo mere eller mindre har meldt ud, at de skal nedlægges i et eller andet omfang,” siger Poul Erik Mouritzen.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog

























