Henrik Dam, der det sidste års tid har slået sine folder på Syddansk Universitet som rektor, er ny formand for Det Kriminalpræventive Råd.
Det skriver rådet i en pressemeddelelse.
Han har taget over efter KU's juraprofessor Linda Nielsen efter nytår. Hun har siddet på posten siden 2013, men nu ser Henrik Dam frem til at overtage den.
"Det er en væsentlig samfundsopgave, Det Kriminalpræventive Råd løfter. Med en bred dagsorden inden for forebyggelse handler det om ting, der vedrører os alle som borgere. Emner som fx indbrud og it-kriminalitet kender vi jo alle," siger han i pressemeddelelsen,
Henrik Dam er uddannet jurist ved Københavns Universitet og tog efterfølgende den juridiske doktorgrad i skatteret. I 2005 blev han professor og året efter dekan på Københavns Universitet. Med sine daværende 38 år blev han landets yngste af slagsen, og han tilbragte syv år som en del af den øverste ledelse på Københavns Universitet, inden han rykkede til SDU i 2014. Han har dog kortvarigt stukket næsen udenfor universiteternes mure og var i en overgang fuldmægtig i Sundhedsministeriet tilbage i 90'erne.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?







































