Sikkerhedsstyrelsen får cybersikkerhed som nyt ansvarsområde

EU vil mindske risikoen for cyberangreb med en ny ordning for certificering af cybersikkerhed, der også skal øge borgernes tillid til digitale produkter og tjenester.
I Danmark får Sikkerhedsstyrelsen ansvaret for at overvåge området og føre tilsyn med de enkelte produkter og ordninger.
“Udpegningen af Sikkerhedsstyrelsen som såkaldt cybercertificeringsmyndighed er sket ud fra en vurdering af, hvilken myndighed der har de bedste faglige forudsætninger for at opbygge en ordning, der muliggør certificering, og for at udføre den efterfølgende opgave med at føre tilsyn med både udstedere af certifikater og de virksomheder, som lader deres produkter, tjenester eller processer certificere,” skriver erhvervsminister Simon Kollerup i et folketingssvar til Venstre.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"




































