Skat – en deroute med mange fædre

Man har nogle konklusioner, og dem underbygger man med de argumenter, som man nu engang kan finde, og så bliver det stillet op, så det ser ud som en seriøs statistisk analyse. Men det er det altså ikke. Det kan pilles fra hinanden.
Jørgen Grønnegård Christensen
Professor emeritus, Aarhus Universitet
Man er lidt i gang med to store opgaver på en gang. Man genkonstruerer opgaveløsningen, samtidig med at man omstrukturerer. Det er risikabelt. Mere tør jeg ikke sige.
Peter Loft
Tidligere departementschef, Skatteministeriet
Finansministeriet var helt tæt på både små og store beslutninger, da en ny statslig skatteforvaltning skulle bygges op.
Det er en af mange pointer i bogen “Overmod og afmagt – historien om det nye Skat”, som professor emeritus Jørgen Grønnegård Christensen og professor Peter Bjerre Mortensen står bag.
Onsdag var de to eksperter i offentlig forvaltning ved Aarhus Universitet mødt frem i Folketingets Skatteudvalg for med udgangspunkt i bogen at give deres syn på, hvordan det kunne gå så galt med en af tidens største administrative reformer.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"




































